Przylądek Bon - wakacje już od 1390 zł

Na wakacje: Przylądek Bon, Tunezja

Przewodnik turystyczny: Tunezja/ Wybrzeże Północne/ Region Nabuel-Hammamet/ Przylądek Bon

Częściowe zachmurzenie
24°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
13 km/h250°
Półwysep Cap Bon oddalony od kontynentu europejskiego tylko o 140 km charakteryzuje się łagodnym klimatem i malowniczym, górzystym krajobrazem. Jest jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów. Porośnięty winnicami i kwiatami zwany jest ogrodem Tunezji i stanowi niezwykły kontrast dla pustynnej części kraju. Znajdują się tu popularne wśród turystów miasta Nabeul i Hammamet. Ale również wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO - Kairouan - święte miasto islamu, słynące z wyrobu dywanóworaz El Jem - amfiteatr, reprezentacyjna budowla z czasów rzymskich. Dobre warunki do uprawiania windsurfingu - szkoły i wypożyczalnie sprzętu znajdują się w Sidi Bou Said i w Hammamet.

Geografia i przyroda

Przylądek Bon to najdalej na północ wysunięty półwysep Tunezji. Jego długość wynosi ok. 100 km. Dominuje tu sucha roślinność, choć można spotkać także zielone pastwiska, gaje oliwne i pomarańczowe, czy pola zbóż. Region ten słynie z uprawy drzew cytrusowych oraz winorośli.

Atrakcje

 • Kerkouane (Karkawan) – ruiny starożytnego miasta punickiego, które od 1985 r. figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Fort w Kelibii – niedawno odrestaurowany, wznosi się na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na port.
 • Nabeul – miasto słynie z wyrobów ceramicznych, można udać się do jednej z fabryk, gdzie zobaczy się proces produkcyjny dzbanków, kubków, czy talerzyków.
 • Hammamet – znajduje się tu imponująca kazba, czyli budowla z fortyfikacjami, roztacza się z niej widok na malownicza zatokę i starą medynę.
 • El Haouaria – odbywa się tam Festiwal Sokołów, jedno z najbardziej fascynujących wydarzeń w Tunezji, można zobaczyć m.in. polowanie i pokazy tresury.

Sporty i plaże

 • Przy hotelach zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Popularne są windsurfing, narty wodne, kitesurfing.
 • Okolice Hammamet i Nabeul są dobrymi miejscami do nurkowania i snorkellingu. W kurortach znajdują się ośrodki, gdzie można nauczyć się tych dyscyplin.
 • Amatorzy gry w golfa znajdą też kilka pól, usytuowanych głównie przy hotelach.
 • Ciekawą formą spędzania czasu może być także żeglarstwo. Ośrodek z dużą przystanią dla łodzi i jachtów zlokalizowany jest w Hammamet Yasmine
.

Gastronomia

Miasteczka usytuowane na półwyspie oferują bogaty wybór restauracji, barów i kafejek. Wiele z nich posiada tarasy na wolnym powietrzu. Można znaleźć zarówno ekskluzywne, jak i tanie lokale. Oferują one szeroki wybór dań rybnych i owoców morza. Małe restauracje nie podają alkoholu.

Zakupy

Warto wybrać się na cotygodniowe bazary, odbywające się w różnych miastach. Jedne oferują ryby, drugie przyprawy, jeszcze inne warzywa i owoce. Na każdym można poczuć tradycyjną atmosferę miasteczek.

Życie nocne

Lokale zamykane są ok. godz. 20:00. Życie nocne toczy się jednak dalej w klubach hotelowych, które oferują rozrywkę w postaci muzyki „na żywo”. Dominują tu głównie zachodni turyści.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Dinar tunezyjski DT
 • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy na okres do 90 dni pobytu. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej, niż data deklarowanego powrotu.
 • Ubiór – Tunezja to kraj muzułmański, należy zatem przestrzegać pewnych zasad. Niestosowne jest odkrywanie znacznych części ciała. Szorty, koszulki z krótkim rękawem, wydekoltowane sukienki są w miastach nieodpowiednim ubiorem.
 • Czas - Ten sam, co w Polsce, choć mogą nastąpić zmiany w miesiącach letnich (wtedy należy dodać godzinę).

Przylądek Bon, Tunezja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  27°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  74%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  272°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  17:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.24°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  235°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:41
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.19°C max.25°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  169°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:39
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.21°C max.26°C
  opady:
  3.4 mm
  wiatr:
  148°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  17:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.27°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  175°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  17:37

Przylądek Bon - klimat w Tunezja