Houmt Suk - wakacje już od 1449 zł

Na wakacje: Houmt Suk, Tunezja

Przewodnik turystyczny: Tunezja/ Wybrzeże Południowe/ Wyspa Dżerba/ Houmt Suk

Słonecznie
25°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
13 km/h230°
To największe miasto Wyspy Dżerba, jest jednym z najciekawszych miejsc na wyspie m.in. dzięki swej architekturze i przede wszystkim targom, bo nazwa miasta oznacza w tłumaczeniu „targ w sąsiedztwie”. Niezapomnianą atmosferę miasta tworzą tajemnicze, wąskie uliczki, białe ściany domów odbijające słoneczne promienie i liczne placyki, gdzie ulokowały się małe kawiarenki, w których można napić się aromatycznej kawy. Na targach warto nabyć wyroby ceramicznie i nie zapominać o sztuce targowania. Ciasna zabudowa miasta pozwala bez trudu dotrzeć do wszystkich ważniejszych zabytków pieszo, które mieszczą się w ścisłym centrum. Warto przejść się na targ rybny, gdzie codziennie można kupić świeże ryby. Zabytkami miasta są: Zawija Sidi Brahima (grobowiec z XVII wieku), Meczet Nieznajomych, Meczet Turków, Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej, fort miejski. Kolejną niezaprzeczalną zaletą miasta jest bliskość morza

Geografia i przyroda

Houmt Suk, stolica Dżerby, zlokalizowana jest w północnej części wyspy. Dominuje tu krajobraz równinny. Ponad 300 słonecznych dni w roku sprawia, że sezon trwa w zasadzie przez cały czas. Otoczenie gajów oliwnych, piaszczystych plaż i turkusowgo morza, sprawia, że miasto jest idealnym miesjcem na wymarzone wakajce.

Atrakcje

 • Fort Borj El K'bir – wybudowany w XV w., tu Turcy pokonali Hiszpanów, z jego wież roztacza się piękny widok na port, kiedyś tuż przed fortem stała wieża z czaszek pomordowanych.
 • Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej – zobaczyć tu można m.in. tradycyjne, ślubne stroje, stare wyrobu jubilerskie i ceramiczne oraz pisane ręcznie fragmenty Koranu.

W okolicy

 • Guellala – ośrodek garncarstwa, na ulicznych straganach można nabyć dzbanki, garnki i inne lokalne wyroby ceramiczne, atrakcją jest również meczet, stojący samotnie tuż przy morzu.
 • Ar-Rijad – zachowała się tu najstarsza synagoga w całej Afryce Północnej, znana jako Al-Ghariba, pielgrzymują do niej tunezyjscy Żydzi.
 • Midoun – ciekawą atrakcją jest tu podziemna prasa do wyciskania oleju, służy do jego produkcji w zimowych miesiącach i właśnie wtedy najłatwiej ją zwiedzić.

Sporty i plaże

 • Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Kluby i wypożyczalnie sprzętu sportowego zlokalizowane są głównie przy hotelach.
 • Miasteczko posiada dużą przystań, co sprzyja amatorom żeglarstwa.
 • Na plaży istnieje możliwość gry w siatkówkę i piłkę nożną.
 • Hotele zapewniają możliwość gry w golfa, tenisa, fitness, przejażdżki konne i wiele innych atrakcji zarówno w wodzie, jak i na lądzie.
 • Malownicze i piaszczyste plaże rozciągają się na długości 12 km, otoczone palmami decydują o wypoczynkowym charakterze miejscowości.
.

Gastronomia

Znajduje się tu wiele restauracji, wiele z nich posiada tarasy na wolnym powietrzu. Można znaleźć zarówno ekskluzywne, jak i tanie lokale. Oferują one szeroki wybór dań rybnych i owoców morza. Małe restauracje nie podają alkoholu.

Zakupy

Miasto słynie z wielu bazarów. Na jednym z nich sprzedawane są ryby, na innym przyprawy, jeszcze inny oferuje warzywa i owoce. Na każdym można poczuć tradycyjną atmosferę miasteczka.

Życie nocne

Lokale zamykane są ok. godz. 20:00. Życie nocne toczy się jednak dalej w klubach hotelowych, które oferują rozrywkę w postaci muzyki „na żywo”. Dominują tu głównie zachodni turyści.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Dinar tunezyjski DT
 • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy na okres do 90 dni pobytu. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej, niż data deklarowanego powrotu.
 • Ubiór – Tunezja to kraj muzułmański, należy zatem przestrzegać pewnych zasad. Niestosowne jest odkrywanie znacznych części ciała. Szorty, koszulki z krótkim rękawem, wydekoltowane sukienki są w miastach nieodpowiednim ubiorem.
 • Czas - Ten sam, co w Polsce, choć mogą nastąpić zmiany w miesiącach letnich (wtedy należy dodać godzinę).


Houmt Suk, Tunezja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  20°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  22%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  123°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  46°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:38
 • Przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.16°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  73°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  18:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.15°C
  opady:
  10.6 mm
  wiatr:
  38°   35 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  18:40
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.15°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  111°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:41

Houmt Suk - klimat w Tunezja