Pogoda i klimat - Monastir, Tunezja


Ciepłe lata i łagodne zimy na terenie Tunezji sprawiają, iż kraj ten odwiedzać możemy przez cały rok.

Sezon plażowania i kąpieli rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do końca października. Wprawdzie temperatura powietrza już w kwietniu przekracza 20 ºC, ale woda bywa jeszcze chłodna. Od czerwca do września temperatury w całym kraju przekraczają 25 ºC, a w lipcu i w sierpniu częste są upały powyżej 30 ºC.

 • Częściowe zachmurzenie
  22°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  173°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  18:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.21°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  126°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  18:55
 • Pochmurno
  min.16°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  70°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  18:56
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.18°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  98°   36 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  127°   32 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  18:57
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
677991011108776
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
11786952410999
Powered by:

Tunezja - kiedy na wakacje?

 • Ciepłe lata i łagodne zimy na terenie Tunezji sprawiają, iż kraj ten odwiedzać możemy przez cały rok.
 • Sezon plażowania i kąpieli rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do końca października. Wprawdzie temperatura powietrza już w kwietniu przekracza 20 ºC, ale woda bywa jeszcze chłodna. Od czerwca do września temperatury w całym kraju przekraczają 25 ºC, a w lipcu i w sierpniu częste są upały powyżej 30 ºC.
 • Latem nie należy wybierać się na południe i w głąb kraju, gdyż temperatury powyżej 35 ºC są tam normą, a termometry nierzadko wskazują ponad 40 ºC. Dużym utrudnieniem jest także wiejący od Sahary gwałtowny wiatr sirocco. Zimą jest natomiast dość chłodno i mogą wystąpić opady śniegu.
 • Zima jest jednak najlepszą porą roku na wycieczki po pustyni. Taki wyjazd polecamy zorganizować między listopadem a marcem. Zwiedzanie całego kraju powinniśmy zaplanować na okres od marca do maja lub od połowy września do października.

W klimacie Tunezji można zauważyć wyraźne zróżnicowanie pomiędzy obszarem wybrzeża a interiorem, którego znaczną część stanowi pustynia. Sezon wakacyjny w okolicach Tunisu trwa od końca maja do końca października. Na wybrzeżu północnym (Tabarka, Bizerta) pogoda jest podobna, lecz w październiku możemy spodziewać się już deszczu. Temperatury wzrastają w miarę podróży na południe (Hammamet, Monastir, Safakis, Kabis), choć letnie upały łagodzone są przez morską bryzę. Djerba przyciąga plażowiczów już pod koniec kwietnia, jednak w tym miesiącu trzeba być jeszcze przygotowanym na chłodną wodę i spory wiatr. Bardzo przyjemnie spędza się tam wakacje tuż po najwyższym sezonie (wrzesień, październik), kiedy to jest bardzo ciepło, a zarazem plaże są już mniej oblegane. Lato w centrum i na południu Tunezji jest bardzo upalne. W dodatku to właśnie wtedy największą aktywność osiąga wiatr sirocco, niosąc duże ilości piasku z pustyni. Zimą w tych regionach bywa chłodno – czasami zdarzają się mrozy i śnieg. Od października do stycznia w Tunezji występuje najwięcej opadów, zwłaszcza na północy kraju. Podróże po pustyni najlepiej odbywać zimą i wczesną wiosną, jednak należy pamiętać, że noce bywają wtedy bardzo zimne.