Tunezja - wakacje już od 839 zł

Na wakacje: Tunezja

Przewodnik turystyczny: Tunezja

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
19 km/h290°
Złocisty i gorący piasek, błękit Morza Śródziemnego, urokliwe palmy i wielbłądy. To i wiele innych atrakcji czeka nas w Tunezji. To idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek dla rodzin, par i singli.

Tunezja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. I nic w tym dziwnego. Kusi egzotyką, doskonałą kuchnią i wspaniałymi kurortami. Jest to istny raj zarówno dla miłośników błogiego lenistwa na plaży jak i dla fascynatów zabytków architektury i przepięknych krajobrazów. Oprócz samego Tunisu najpopularniejszymi tunezyjskimi miastami są Safakis, Arjana, Bizerta, Kabis i Susa. W każdym z nich możemy zakosztować wyszukanych smaków, zapachów i interesujących obyczajów tubylców.

Oficjalnym językiem w Tunezji jest język arabski. Jednak będąc tam bez problemu możemy się porozumieć w takich językach jak włoski, angielski, francuski a nawet niemiecki. Przeważającą część mieszkańców (98%) stanowią Arabowie, natomiast reszta to Europejczycy i Żydzi. Tunezyjczycy są niesamowicie przyjaźnie nastawieni do turystów. Szczególnymi względami cieszą się tam europejskie kobiety o blond włosach. Będąc tam nie można też przejść obojętnie obok licznych straganów. Można tam nabyć niezwykłe pamiątki, np. ręcznie tkane tkaniny, biżuteria, perfumy i skóry. Kupując na tunezyjskim targu nie ominie nas swego rodzaju tradycja tamtejszych straganiarzy, którą jest targowanie się. Tunezyjczycy wręcz wykluczają jakąkolwiek transakcję bez choćby najmniejszej negocjacji ceny towaru.

Atrakcji w Tunezji znajdziemy całe mnóstwo. Będąc tam na wakacjach nie można odmówić sobie wizyty na słynnej pustyni – Saharze. Pustynna wycieczka na wielbłądzie to stały punkt wakacji w tym pięknym kraju. Na północy kraju rozciąga się urokliwy pas tropikalnego Atlasu, a wokół niego liczne wodospady, jeziora i potoki. Tunezja jest również wymarzonym miejscem dla fascynatów wodnych sportów. Szczególnie zadowoleni powinni być nurkowie. Wybrzeże Morza Śródziemnego jest pełne zjawiskowych raf koralowych i przeróżnych gatunków stworzeń morskich.

A gdy zmęczą nas już te wszystkie niesamowite atrakcje – odpoczynek znajdziemy w luksusowych apartamentach o europejskich standardach. Paląc sziszę, zajadając się owocami morza, delektując się wyśmienitą kawą lub po prostu leżąc na piaszczystej plaży.

Regiony

Tunezja nie jest dużym krajem pod względem powierzchni. Zajmuje zaledwie połowę wielkości Polski. Jest jednak podzielona na kilka regionów, które różnią się od siebie w sposób znaczący pod wieloma względami. Tunezyjski kraj to połączenie takich regionów jak: Wybrzeże Południowe, Wybrzeże Północne, Tunezja Północna oraz Tunezja Południowa.

Wybrzeże Południowe - pas południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Atrakcją tego regionu jest niewątpliwie Wyspa Djerba. Położona jest w zatoce Mała Syrta, mieści ok. 100 000 mieszkańców. Głównym punktem wyspy jest miasto Haumat as-Suk, które charakteryzuje się tajemniczymi uliczkami i małymi kafejkami.
Krajobraz tej urokliwej wyspy opiera się w głównej mierze na plażach, palmowych i oliwnych gajach oraz orientalnych wioskach z tubylcami. Architektura Djerby jest niezwykle ciekawa, ponieważ łączy styl arabski z żydowskim. Na wyspie znajduje się również sporo apartamentów wybudowanych specjalnie dla turystów. W większości są to hotele All Inclusive. Djerba jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc w Tunezji przez Polaków.

Wybrzeże Północne - jest to północna część wybrzeża Morza Śródziemnego. Na tym obszarze Tunezji najbardziej popularny kurort znajduje się w miasteczku Hammamet położonym na Półwyspie Al-Watan al-Kibli. Liczy ono ok. 71 tyś. mieszkańców. Charakterystyczne dla tego miasta są liczne, duże plaże. Ponadto znajdują się tam liczne zabytki architektoniczne. Dużym udogodnieniem tego miejsca jest bliskie położenie trzech lotnisk (w Tunisie, Monastyrze, An-Nafidzie).

Tunezja Północna – centralne położenie w tej części kraju zajmują góry. Tutaj mieści się stolica Tunezji i jednocześnie główny kurort dla turystów – słynny Tunis. Miasto leży nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego, kilkanaście kilometrów od starożytnej Kartaginy. Liczy ok. 746 191 mieszkańców. Tunis obfity jest w niesamowite obiekty architektoniczne, m.in. w meczety, pałace oraz medresy.

Tunezja Południowa – tę część Tunezji zajmuje znana na całym świecie Pustynia Sahara. Jest tak wielka, że oprócz terenu Tunezji zajmuje swoją powierzchnią jeszcze 10 innych państw. Tunezja Południowa to także obszar depresyjny jeziora Chott El Jerid i Fijal, a także liczne plantacje palm daktylowych, które w przemyśle wykorzystywane są od ok. 6 tysięcy lat.

Ośrodki i atrakcje

Tunezja jest również popularna ze swojej bogatej oferty atrakcji rekreacyjnych. Z roku na rok jest ona poszerzana i udoskonalana.

Quady
Przejażdżki popularnymi quadami już na stałe zagościły w ofertach turystycznych Tunezji. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów są one organizowane nawet tuż przy hotelach. Jednak jeśli chce się zasmakować prawdziwej adrenaliny i wyjątkowych przeżyć najlepiej wybrać jazdę quadem po tunezyjskiej pustyni.

Wycieczki na wielbłądach
„Naturalną” alternatywą dla przejażdżek na quadach są wycieczki na wielbłądach. Tutaj podobnie jak w przypadku quadów zdecydowanie lepiej jest skorzystać z tych przeprowadzanych na pustynnych piaskach. Przechadzki na tych typowych dla Tunezji zwierzętach są niczym wizytówka dla kraju. Tubylcy stoją z nimi nawet przy dworcach autobusowych – wszystko, aby turysta wszędzie mógł skorzystać z tej niesamowitej przygody. Oferty tego rodzaju wycieczek można również spotkać w niemal każdym tunezyjskim hotelu. Będąc w Tunezji po prostu trzeba zasmakować tej egzotycznej przygody.

Piesze wędrówki i myślistwo
Dla miłośników pieszych przechadzek – Tunezja Północna będzie miejscem doskonałym. Mieszczą się tam zjawiskowe Góry Krumiri, liczne jeziora oraz rezerwat przyrody Aszkal. Góry Krumiri co roku przyciągają ogrom myśliwych z całej Europy. Jest to idealny teren do polowania. Należy oczywiście pamiętać, że do takiego sposobu spędzania wolnego czasu potrzebna jest specjalna licencja.

Uzdrowiska
Dużą atrakcją Tunezji jest jej bogactwo w źródła cieplicowe. Chociaż podobne źródła występują także na terenie Afryki – to właśnie te tunezyjskie wiodą prym. Warto je odwiedzić. Zwłaszcza, że tego rodzaju przyjemnościom oddawali się już ludzie w czasach rzymskich i fenickich. Najbardziej popularne źródła cieplicowe znajdują w północnej Tunezji (np. w mieście Korbous).

Lot balonem i paralotnią
Ze względu na przepiękne, malownicze widoki Tunezja jest również wyśmienitym miejscem na latanie balonem oraz paralotnią. Takie wycieczki są organizowane zarówno przez biura podróży, miejscowe hotele jak i przez samych tubylców.


Położenie

Tunezja to arabskie państwo umiejscowione w Północnej Afryce. Państwami z nią graniczącymi są Libia i Algieria. Północ kraju zajmuje wielkie pasmo gór Atlasu, natomiast na południu królową krajobrazu jest popularna Pustynia Sahara. Atrakcjami geograficznymi wartymi zobaczenia są m.in.: Góry Tunezyjskie, Madżarda, Tabassa, Cieśnina Sycylijska, Zatoka Tuniska, Półwysep Al-Watan al-Kibli, Przylądek Ar-Ras at-Rajjib, Nizina Al-Dżifara, Płaskowyż Az-Zahr, Wielki Erg Wschodni. Ten egzotyczny kraj znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Na wschodnim wybrzeżu panuje klimat bardziej suchy, natomiast na północy – typowo podzwrotnikowy.

Tunezja leży nad wybrzeżem Morza Śródziemnomorskiego. Wewnątrz kraju występują liczne jeziora, zatoki i sztuczne zbiorniki. Niewątpliwą atrakcją tunezyjskich ziem są oazy, w których występują tzw. wody artezyjskie (podziemne wody będące pod silnym ciśnieniem hydrostatycznym, które powoduje samoistne wytryskanie na powierzchnię ziemi). Ze względu na zróżnicowany klimat roślinność tunezyjska jest różnorodna w każdym rejonie. Na północy występuje roślinność typowo śródziemnomorska. W górach rosną bujne lasy z dębami korkowymi i ostrolistnymi oraz z sosnami alpejskimi. Zaś w części południowej i środkowej Tunezji możemy spotkać wielkie półpustynie trawiaste, na których rośną głównie ostnice piołunowe oraz te z rodzaju esparto.

Fauna Tunezji obfituje w wiele interesujących gatunków i nie są to jedynie popularne na całym świecie wielbłądy. Zwierzętami, dla których tunezyjskie ziemie są naturalnym środowiskiem są głównie: lwy, szakale, gepardy, dziki, antylopy, gazele oraz arui.

Władze tunezyjskie szczególnie dbają o swoją faunę i florę. W całym kraju mieści się łącznie siedem parków narodowych, w których władze dbają o przetrwanie gatunków będących na wyginięciu. Dzięki temu nadal możemy podziwiać wiele ciekawych osobników, których próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi.

Historia

Tunezja nie zawsze nazywana była Tunezją. W czasach starożytnych tereny te nosiły różne nazwy, m.in. była to: Lidia, Ifrikija, Numidia, Berberia. Pierwszymi tubylcami byli tam Berberowie, zwani tez Makalami. W 814 p.n.e. w Kartaginie osiedliła się ludność fenicka. Niedługo potem Kartagina stała się głównym miejscem handlowania towarami śródziemnomorskimi. Osada ta była też największym rywalem wielkiego Rzymu, z którym toczyła batalie o cały świat śródziemnomorski. Podczas trwania wojen punickich (146 p.n.e.) Kartagina upadła, po czym stała się prowincją należącą bezpośrednio do Rzymu. Wtedy też zmieniła swą nazwę na Africa. W 44 p.n.e. dzięki Gajuszowi Juliuszowi Cezarowi Kartagina odzyskała swoją pierwotną nazwę. Za panowania cesarstwa zaś narzucono jej nazwę Africa Proconsularis.

Czas Średniowiecza był dla ziem Tunezji równie burzliwy. Bizantyjskie wojska podbiły ją w V w. n.e. Dowodził nimi słynny Belizariusz. W okresie tym niesamowity wpływ miał Chrześcijanizm, dopiero w II połowie VII w. po podboju Arabów na tereny wkroczył Islam. Wiek IX to czas rządów Aghlabidzi. W 824 roku został wzniecony przez Arabów bunt, który został stłumiony przez Berberów. Kulminacyjnym momentem w dziejach Tunezji były rządy dynastii Abu Ibrahima Ahmada. Był on za rozwojem rolnictwa i handlu powiązanego ściśle z ziemiami państwa. Ostatnim z dynastii był Ahmad III. 1300 rok to czas podziału kraju. Wyodrębniono w nim część na czele z Tunisem i część, gdzie głównym ośrodkiem była Badża.

Kraj w 1574 roku został prowincją Imperium Osmańskiego. Od tego czasu Tunezją panowali Turcy – aż do chwili odzyskania niepodległości. Niepodległość została odzyskana w 1956 roku. Wtedy też przyjęto ją do ONZ. W dalszej kolejności zniesiono panującą monarchię i w zamian za to wprowadzono republikę. Jej dożywotnim prezydentem został wcześniej wybrany premier – Habib Burgiba. W roku 1987 został on jednak odsunięty od sprawowanych rządów, a jego następcą został generał Zajn al-Abidin ibn Ali. Wprowadził on wielopartyjność, dokonując tym samym rewolucyjnych zmian w konstytucji. Jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych było niewątpliwie podpisanie traktatu o przyjaźni z Algierią. Także z USA i Francja państwo starało się utrzymywać poprawne politycznie stosunki. W 2011 obalono ówczesnego prezydenta ibn Alego z powodu protestów przeciwko złej gospodarki kraju, rosnącemu bezrobociu i małej ilości swobód obywatelskich.

Sport i rekreacja

Tunezja to prawdziwy raj dla miłośników wodnych sportów. Duża część turystów wybiera te tereny na wycieczki właśnie z powodu licznych miejsc do ich uprawiania. Coraz częściej też promuje się ten kraj jako niezwykle atrakcyjny dla sportowców.

Windsurfing i surfing
Wody Morza Śródziemnego są idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu oraz surfingu. To chyba najpopularniejsze wodne sporty na całym świecie, a tym bardziej w Tunezji. Warunki dla miłośników tych sportów są tak genialne, że zjeżdżają się tutaj sportowcy z całego świata. Dyscypliny te można uprawiać przez cały rok, choć w okresie grudzień – kwiecień wskazane jest zaopatrzenie się w specjalne piankowy kombinezon ze względu na niższe temperatury tam panujące. Na obszarze Tunezji bardzo często organizowane są windsurfingowe zawody sportowe. Głównym ośrodkiem windsurfingu w Tunezji jest port Sidi Bou Said, gdzie szkoleni są wszyscy chcący zasmakować tego fascynującego wodnego sportu. Surfing i Windsurfing są tak popularnymi atrakcjami w Tunezji, że sprzęt potrzebny do ich uprawiania znajduje się na prawie każdej plaży i w hotelach.

Nurkowanie
Bogactwo przepięknych raf koralowych w Morzu Śródziemnomorskim sprawia, że także i nurkowie z całego świata zjeżdżają się do tunezyjskich kurortów. Turkusowe morze jest szczególnie zadbane i czyste, dlatego nurkowie mają tam wprost idealne warunki do podziwiania morskiej flory i fauny. Tunezyjskie rafy koralowe wprawdzie nie są tak popularne jak te egipskie, jednak z pewnością warto je zobaczyć na własne oczy. Są to widoki jedyne w swoim rodzaju, które zostaną w pamięci turystów na bardzo długo. Najbardziej znanym miejscem, w którym można spotkać rafy koralowe w Tunezji jest miasto Tabarka. Natomiast w mieście Mahdia możliwe jest również tzw. nurkowanie archeologiczne. Polega ono na odnajdywaniu i podziwianiu pozostałości po starożytnych budynkach, które zostały niegdyś zalane przez morskie wody. Decydując się na nurkowanie w Tunezji należy pamiętać, że są miejsca gdzie potrzebne jest specjalne zezwolenie od władz państwa. Takimi naturalnymi rezerwatami są wyspy Zembra oraz La Galite.

Żeglarstwo
Największe porty w Tunezji znajdują się w takich miastach jak: Tabarka, Cap Monastir, Port El Kantaous. Zakotwiczają się tam liczne jachty, które również są dużą atrakcją dla miłośników sportu jakim jest żeglarstwo. Wody Tunezji są wyśmienitym miejscem do żeglowania. Głównie ze względu na sporą ilość zatok oraz umiarkowanie ciepłą wodą.

Warto wiedzieć

Decydując się na wycieczkę do Tunezji należy wiedzieć o kilku ważnych informacjach.

Walutą obowiązującą w Tunezji jest Dinar tunezyjski DT. W tej kwestii trzeba pamiętać o tym, aby nie wymieniać wcześniej Złotówek na Dinary. W Tunezji obowiązuje bowiem prawo, które zakazuje wwożenia i wywożenia tunezyjskiego pieniądza. Dlatego konieczne jest zabranie na taki wyjazd karty kredytowej lub gotówki (Euro, Dolary, Funty Brytyjskie). Decydując się na kartę kredytową należy przed wyjazdem sprawdzić czy nasz bank oferuje płatności na terenie Tunezji. Popularnymi kartami , które działają bez problemu w tym kraju to Mastercard, Visa oraz Maestro. Wymiany waluty można dokonać np. na lotnisku, w hotelu lub banku.

Należy pamiętać, że powinniśmy posiadać paszport ważny o minimum 3 miesiące dłużej, niż dzień, w którym planujemy powrót do Polski.

Istotnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest ubiór w jakim chodzi się w Tunezji. Z racji tego, że jest to kraj typowo muzułmański – będąc tam powinno się zakrywać większe partie ciała. Ubranie, które w Polsce jest czymś standardowym w okresie letnim, czyli krótkie szorty, podkoszulki i sukienki z głębokim dekoltem – w Tunezji są wręcz niedopuszczalne. Najlepiej zorientować się gdzie można odejść od tych rygorystycznych zasad względem ubioru. Zazwyczaj taka dowolność dozwolona jest w hotelach i przy basenach, które do nich należą. Wychodząc jednak dalej w miasto, gdzie spotkać można tubylców – można być srogo ukaranym za niestosowną odzież.

Podróżując do dalekich krajów zwykle bierze się pod uwagę zmianę strefy czasowej. Na szczęście dla nas Polaków zmiana czasu w przypadku w Tunezji nie jest tak drastyczna, żebyśmy szczególnie odczuwali jej skutki. W Tunezji obowiązuje czas zachodnioafrykański, a jej strefa czasowa to UTC/GTM+1. Aby ustalić czas tunezyjski należy odjąć 1 godzinę od czasu polskiego. Jeśli zapomnimy o tej regule – bez problemu znajdziemy specjalne przeliczniki w Internecie, które nas w tym wyręczą. Jeśli jednak wybieramy się do tego kraju w miesiącach październik – kwiecień, nie musimy w ogóle przejmować się różnicą w czasie, ponieważ wtedy takiej nie będzie. Polski czas będzie identyczny jak tunezyjski.

Tunezja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  55%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  244°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  18:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  145°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  18:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  81°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  18:57
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.18°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  89°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:58
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.19°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  257°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  18:59

Tunezja - klimat w Tunezja